SLP förvärvar två nybyggda logistikfastigheter i Jönköping för 266 miljoner

Pressbild: Swedish Logistic Property
Pressbild: Swedish Logistic Property

SLP har förvärvat två nybyggda logistikfastigheter, Vaggeryd Stödstorp 2:30 och Jönköping Stigamo 1:42, från Aspehof Fastigheter för ett fastighetsvärde om 266 miljoner kronor. Fastigheterna har en total uthyrningsbar yta på cirka 19 300 kvadratmeter och en genomsnittlig hyresduration på 11 år, med ett årligt hyresvärde på drygt 17 miljoner kronor. Byggnationerna beräknas vara klara i juni 2025, och tillträde är planerat för samma tidpunkt.

"Förvärven stärker vår närvaro i Jönköping och bidrar till stabila kassaflöden genom långa hyresavtal och flexibla lokaler. Vi ser även potential för utveckling i form av solceller, miljöcertifieringar och en byggrätt, samt ser fram emot ett fortsatt samarbete med Aspehof," säger Tommy Åstrand, vd på SLP.

"Vi ser positivt på samarbetet med SLP och det här förvärvet är ett steg i vår strategi att fortsätta utveckla investeringar i Jönköpingsregionen," säger Johan Aspehof, vd på Aspehof Fastigheter.